SCAFFOLDING_PROJECT

SCAFFOLDING_PROJECT powstał w ramach współpracy Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z biurem architektonicznym SUMMARY z Porto w Portugalii, działającym w Uniwersyteckim Parku Technologicznym w Porto – UPTEC Porto. SUMMARY specjalizuje się w rozwiązaniach o wysokiej efektywności przy optymalizacji czasu i zasobów, niejako odpowiadając na wyzwania współczesnego świata, co Samuel Gonçalves podkreślał przy okazji wystąpienia na Konferencji. Przykładem realizacji tej idei może być modułowy system GOMOS pokazany na XV Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku.

autorski opis projektu: Głównym celem projektu SCAFFOLDING_PROJECT jest zdefiniowanie różnych sposobów tworzenia wnętrza, innymi słowy tworzenie ścian oddzielających przestrzeń wewnętrzną i zewnętrzną. W tym celu zakładamy, że mamy podstawową konstrukcję ramową wykonaną z rusztowania. Rusztowanie charakteryzuje zerowy stopień struktury (bez ozdób, bez dekoracji), tzn. definiuje przestrzeń i określa obwód, ale nie tworzy wnętrza. W ten sposób możemy założyć, że rusztowanie jest dla architektury białym płótnem. Cechy instalacji: przystępność rozwiązania ze względu na cenę, niewielka waga, mobilność – rozwiązanie modułowe, uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego, redukcja grubości ściany przy zachowaniu wydajności technicznej, wykorzystanie materiałów z recyklingu.

Autorzy projektu:

  • Samuel Gonçalves, Karolina Baniowska, Paweł Żelichowski
  • Studenci Wydziału Architektury Wnętrz ASP Kraków: William Gimbarski da Silva, Emilia Grzesik, Dominika Łątka, Aleksandra Mędrecka, Maria Ciborowska, Paulina Hałasa, Karolina Koziara, Alicja Mej, Zuzanna Sochacka, Anna Kosela, Klaudia Bugajska, Zuzanna Wszoła, Weronika Blitek, Julia Rembilas, Lusine Simonyan, Ewa Słodzińska, Viktoria Stankevich 
  • Studenci Wydziału Form Przemysłowych ASP Kraków: Magdalena Zygier, Emilia Szeszko, Katarzyna Głos, Aleksandra Radlak

 

Leave a Comment