MAKOM. Dani Karavan. Esencja miejsca.

Tytuł wystawy: MAKOM. Dani Karavan. Esencja miejsca.

Realizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Kurator wystawy: Monika Rydiger, Hagai Segev

Współpraca kuratorska: Noa Karavan-Cohen

Aranżacja wystawy: Paweł Żelichowski

Data: 27.06.2015-20.09.2015

 

W wystawie Daniego Karavana hebrajskie słowo MAKOM czyli miejsce, odgrywa bardzo ważną rolę. Twórczość tego artysty odnosi się do idei site-specifik, która niesie definicję dzieła przynależnego tylko i wyłącznie do miejsca w którym się znajduje.

Kreujemy przestrzenie dla ludzi. Mogą to być monumenty upamiętniające postacie lub wydarzenia historyczne. Obiekty – miejsca, które tworzymy, mają wpływ na ludzi, sterują ich zachowaniem w zamierzonym celu. Oddziałują na widza dając możliwość refleksji. Mogą być dziełem tymczasowym, powstałym podczas happeningu, tak jak w przypadku instalacji stworzonej przy użyciu piasku prezentowanej w pierwszej sali galerii MCK. Piasek dla artysty posiada rozległe znaczenie, jest symbolem wspomnień z czasów dzieciństwa, kiedy to na piasku powstawały jego pierwsze reliefy. Jest również materiałem, który mimo swojej prostoty stanowi wierny budulec wykorzystywany do tworzenia dzieł sztuki. Rzeźba wykonana z piasku, którą z łatwością może rozdmuchać wiatr może być symbolem ulotnej chwili.

Dani Karavan w swojej twórczości wykorzystuje najprostsze materiały bez zbędnych ozdobników i niepotrzebnego urozmaicenia. W przypadku rzeźby Kikar Levana jest to wyłącznie biały beton. Niezwykłe dzieło osadzone na szczycie wzgórza, na brzegu Morza Śródziemnego jest upamiętnieniem założycieli Tel Awiwu. Miejsce to kryje w sobie przekaz konkretny oraz daje możliwości namysłu i dodania własnych emocji. Każda z geometrycznych brył tworzących dzieło jest odnośnikiem do materialnych elementów ludzkiej cywilizacji. Na tle haotycznego miasta harmonia rzeźby daje szansę na odpoczynek i uspokojenie. Dani Karavan w swoich rzeźbach wykorzystuje pustkę podobnie jak kompozytor chwilę ciszy w swoim utworze. Człowiek żyjący w dużym mieście nie jest przyzwyczajony do przebywania w pustym pomieszczeniu lub na pustkowiu. Pustka jest oczyszczeniem. Człowiek pozbawiony zbędnych impulsów dochodzących do niego ze świata, który go otacza może skupić się tylko na sobie. Umysł pozbywa się zbędnych reakcji, które wywołuje codzienność.

 

Jedna z części wystawy jest hołdem dla Tadeusza Kantora złożonym przez Daniego Karavan. Obaj twórcy poznali się podczas realizacji swoich projektów we Włoszech. Każdy z nich zajmował się projektowaniem scenografii teatralnych. We współpracy z Karavanem zaprojektowaliśmy symboliczną instalację odnoszącą się do spektaklu Kantora „Umarła Klasa”. Po zakończeniu wystawy MAKMOM instalacja została przekazana w ręce Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka.

Wystawa zakończona prezentacją prac zrealizowanych w Europie i Azji przenosi nas do wyjątkowych miejsc gdzie architektura, rzeźba lub ogólnie zagospodarowanie terenu tworzą okazję do refleksji, odpoczynku lub przypominają o tragicznej przeszłości.

Więcej info na:

MCK – archiwum wystaw

 

Leave a Comment